Ви тут: Бібліоафіша / Віртуальні виставки
Українська
Русский
Sunday, 24.11.2024
ElArKhadi — Електронний архів видань ХНАДУ
DOAJ — Каталог журналів відкритого доступу
Index Copernicus — Международная база научных публикаций
URAN — Українська науково-освітня телекомунікаційна мережа
Наукова періодика України — НБУ ім. В. І. Вернадського

НБ ХНАДУ у соцмережах

Група НБ ХНАДУ ВКонтакті

Про виставку докладніше

Міжнародний день лісу

Цей  ліс  живий.  У  нього  добрі  очі.
Шумлять  вітри  у  нього  в  голові.
Старезні  пні,  кошлаті  поторочі,
літопис  тиші  пишуть  у  траві.
Дубовий  Нестор  дивиться  крізь  пальці
на  білі  вальси  радісних  беріз.
І  сонний  гриб  в  смарагдовій  куфайці
дощу  напився  і  за  день  підріс.
Багряне  сонце  сутінню  лісною
у  просвіт  хмар  показує  кіно,
і  десь  на  пні  під  сивою  сосною
ведмеді  забивають  доміно.
Малі  озерця  блискають  незлісно,
колише  хмара  втомлені  громи.
Поїдемо  поговорити  з  лісом,
а  вже  тоді  я  можу  і  з  людьми.

Ліна Костенко

21 березня в усьому світі відзначається Міжнародний день лісу, який був заснований з ініціативи ООН в 1971 році. Основне завдання Міжнародного дня лісу - підвищення обізнаності жителів планети про значущість лісових екосистем, їх захисту, відтворення та відновлення.
Процеси скорочення площі лісів і їх деградації стали міжнародними проблемами, що вимагають спільного рішення всіма країнами світу.
Площа лісів на нашій планеті давно і неухильно скорочується. Історично скорочення площі лісів тісно пов'язано із зростанням чисельності населення і перетворенням лісових територій для різних потреб. Ліси гинуть від впливу пожеж, комах-шкідників і хвороб, несприятливих погодних умов та інших причин.
Зменшення площі лісових масивів веде до негативних процесів, які мають глобальне значення: ерозії грунтів, скорочення різноманітності рослинного і тваринного світу, деградації водних басейнів, збільшення вмісту вуглекислого газу в атмосфері, зниження кількості промислової і паливної деревини, а в кінцевому результаті - до зменшення потенціалу життєдіяльності людства.
Ліси та дерева підтримують і захищають нас, забезпечуючи наявність чистого повітря і води, зберігаючи біорізноманіття і виступаючи в якості буфера, що пом'якшує наслідки зміни клімату. Багатьом людям вони дають їжу, дах і роботу. Якщо ми разом не зможемо зберегти і захистити наші ліси - наше майбутнє буде знаходиться під загрозою.

 

Мусiєнко М. М. Екологiя. Охорона природи : Слов.-довiд. / М. М. Мусiєнко, В. В. Серебряков, О. В. Брайон. - К. : Знання, 2002. - 550 с. - ISBN 966-620-114-3.

Пропонована книга - найбільш повний словник-довідник термінів і понять у галузі екології та охорони природи. Подається обґрунтоване тлумачення термінів і понять про ліс, різновиди лісів, флора і фауна в лісових зонах.

Свиридонов Г. Родники здоровья / Г. Свиридонов. - М. : Мол. гвардия, 1986. - 223 с. : ил. - (Эврика).

У книзі розповідається про раціональне і ефективне використання природних лісових багатств на благо людини, про їх охорону та відтворення. Також про корисні і цінні властивості рослин у тих природних співтовариствах, де вони виростають та  їх екологічних взаємозв'язках.

Грицик В. Лісові екосистеми та їх роль у біосфері й соціосфері / В. Грицик, Ю. Канарський, Я. Бедрiй // Екологiя довкiлля. Охорона природи : навч. посiб. для студ. вузiв / В. Грицик, Ю. Канарський, Я. Бедрiй. - К. : Кондор, 2009. - С. 162-169. - ISBN 978-966-351-214-3.

Викладено основні поняття і принципи екології як науки про взаємодію живих організмів і їх сукупностей між собою та навколишнім середовищем, зокрема, про лісові екосистеми. Серед усіх типів наземних екосистем найбільш поширеними та найціннішими є ліси. Сучасна стратегія охорони живої  природи передбачає збереження не тільки рідкісних і зникаючих, а й  практично всієї решти видів організмів, кожен з яких має неповторний генофонд і становить цінність для всього людства. Невпинне зменшення площі лісовкритих  територій  призводить до загибелі величезної кількості видів тварин і рослин і також може призвести до порушення газобміну в біосфері.

Единый государственный лесной фонд, охрана леса и других растительных комплексов // Охрана окружающей природной среды : учеб. для студентов вузов / [Г. В. Дуганов и др.] ; под ред. Г. В. Дуганова. - К. : Вища шк., 1988. - С. 274-280. - ISBN 5-11-000-246-0.

Наведено наукові основи і проблеми екології з урахуванням зростаючого впливу людини на навколишнє середовище, правові та економічні основи охорони природи. Дано відомості про засоби і методи захисту природного середовища. Викладені питання лісовідновлення, методи маловідходної і безвідходної технології вирубки лісів, матеріали з охорони надр, грунтів, рослинного і тваринного світу. Також профілактичні та охоронні заходи щодо захисту лісів від шкідників і хвороб. Зелений покрив Землі безперервно скорочується і в першу чергу це відноситься до лісових масивів. Ліс це легені Землі. Безсистемна вирубка лісу веде до збільшення ерозії грунту, пилових бур, селів і лавин на гірських схилах, втрати цінних видів флори і фауни. Одними з головних охоронних заходів є створення заповідників і заказників, на території яких заборонена виробнича діяльність.

Смик Г. К. Посади калину...: Розповiдi про рослини / Г. К. Смик. - К. : Реклама, 1978. - 158 с. : ілюстр.

Краса рідної землі! Щедра, благородна й велична природа. Рослинний світ різноманітний та багатий. Чи знаємо ми багатобарвний і ніжний світ рослин? В книзі понад 70 розповідей про корисні властивості рослин, що зростають на Україні, дано рекомендації щодо їх збору та використання. Цікаві розповіді супроводжуються кольоровими ілюстраціями.

Губанов И. А. Дикорастущие полезные растения / И. А. Губанов, К. В. Киселева, В. С. Новиков. - М. : МГУ, 1987. - 160 с. : ил.

Книга являє науково-популярне зведення про рослини, котрі виростають у природних умовах і використовуються людиною - харчові, декоративні, лікарські, медоносні і т.і.,  поширені  в областях Нечорнозем'я. Для кожної рослини повідомляється її наукова  і народна назва, наводяться відомості з морфології, біології, екології. Докладно розглянуті корисні властивості і господарське використання, способи заготовки. Особливу увагу приділено раціональній експлуатації заростей, охороні їх від виснаження непомірними заготовками. Описи ілюструються оригінальними малюнками.

Ткаченко М. Е. Материалы о степном лесоразведении / М. Е Ткаченко ; М-во лес. хоз-ва СССР. - Л. : Гослесбумиздат, 1951. - 85 с.

Преображення степів, пустель і напівпустель завжди було животрепетної темою. Посушливий клімат, відсутність природних водойм не дає можливості для розвитку сільського господарства, тваринництва. Викладено приклади застосування полезахисних лісових смуг в захисті від вітру, для стримування випаровування вологи з полів, запобігання здування снігу з полів навесні і т. д. Розвиток, ріст і довговічність лісопосадок значно залежать від особливостей мікроклімату. Особливо показові стійкі підвищені врожаї полів, захищених лісосмугами, в різних областях лісостепової та степової зон в посушливі роки, коли на полях, які не мали захисту, був неврожай.

Высоцкий Г. Н. Учение о влиянии леса на изменение среды его произрастания и на окружающее пространство (учение о лесной пертиненции) / Г. Н. Высоцкий. - 2-е изд., перераб. - М. ; Л. : Гослесбумиздат, 1950. - 102 с. : ил.

Ліс розвивається в певному середовищі, яке є складовою його умови зростання. Вплив лісу проникає в усі сфери життя, так само як і все більш проникає в життя наших лісів вплив людини. За допомогою лісогосподарських заходів ми можемо використовувати вплив лісу і створювати більш-менш сприятливі умови для появи, збереження і розвитку необхідного лісового підросту. За допомогою своєї глибоко проникаючої в підгрунтя кореневої системи ліс має можливість видобувати живильні мінеральні речовини, а потім переводить ці речовини в опад, в лісову підстилку. Неважко собі уявити таку корисну відновлюючу  діяльність лісу.

Коломiйчук В. П. Захиснi лiсосмуги як елементи екомережi степової зони України / В. П. Коломiйчук // Екол. вiсн. - 2010. - № 6. - С. 11-12.

Досліджено проблеми створення та функціонування захисних лісосмуг, котрі мають велике значення у народному господарстві України, зокрема, як захист від вітрової  ерозії грунтів. А також є частиною природоохоронного фонду - захищають прилеглі населенні пункти від можливих аварій з негативними екологічними наслідками, тощо.

Лiсопокритiй територiї - статус заповiдної зони / О. П. Бурковський, В. В. Манюк, Ю. I. Грицан, Д. С. Пiкареня, А. М. Андрух // Екол. вiсн. - 2013. - № 4. - С. 10-12.

Незважаючи на значне скорочення населення України, антропогенне навантаження на лісові території не тільки не зменшилось, а навпаки, збільшилось. Тому найважливішим аспектом лісозбереження є внесення відповідних змін до земельного та лісового законодавста України.

Масленников В. Всё начинается с малого. Сохранение окружающей среды - дело каждого из нас / В. Масленников // Экология и жизнь. - 2012. - № 8. - С. 78-79.

Махатма Ганді колись сказав: "Якщо бажаєш, щоб світ змінився, сам стань цією зміною." Спочатку потрібно змінитися самому, а змінившись, діяти. Все починається з малого, в тому числі і у «дорослішанні» суспільства в питаннях дбайливого ставлення до природи та використання її ресурсів.

Елдышев Ю. Н. "Позеленеет" ли планета в Год леса? / Ю. Н. Елдышев // Экология и жизнь. - 2011. - № 1. - С. 54-57.

Як відомо, одна з найбільш гострих проблем планети взагалі і Африки зокрема - опустелювання. Створюється міжнародний лісовий проект "Велика зелена стіна" під егідою Африканського Союзу. Це трансконтинентальна лісова смуга через африканський материк, від океану до океану.

С Новым лесом! / Российский центр защиты леса // Экология и жизнь. - 2012. - № 11. - С. 74-75.

У рамках екопрограмми "Допоможемо природі разом" активісти щороку висаджують молоді дерева, стежать за їх зростанням, консультуються у фахівців, охороняють і захищають посадки, приваблюють безліч волонтерів. Ключова ідея проекту - значне збільшення кількості нових дерев, створення символічного Зеленого поясу Росії.

Пугачев Д. И. Лесные врачи / Д. И. Пугачев // Экология и жизнь. - 2012. - № 12. - С. 70-71.

Комфортне існування людства багато в чому залежить від стану навколишнього середовища. Важко уявити, в якому середовищі ми б жили і яким би повітрям дихали, якби не ліси. Серед лісових фахівців є особливі професіонали, в обов'язки яких входить спостереження за здоров'ям лісу і своєчасне "лікування" хворих лісових екосстем. Це лісопатолои - лісові лікарі.

 

 

Thursday, 13.03.2014 11:33 Вік: 11 Років