Ви тут: Бібліоафіша / Віртуальні виставки
Українська
Русский
Sunday, 24.11.2024
ElArKhadi — Електронний архів видань ХНАДУ
DOAJ — Каталог журналів відкритого доступу
Index Copernicus — Международная база научных публикаций
URAN — Українська науково-освітня телекомунікаційна мережа
Наукова періодика України — НБУ ім. В. І. Вернадського

НБ ХНАДУ у соцмережах

Група НБ ХНАДУ ВКонтакті

Про виставку докладніше

З Кобзарем у серці

До 200-річчя з дня народження Тараса Григоровича Шевченка
(9.03.1814-10.03.1861)

І мене в сім'ї великій,
В сім'ї вольній, новій,
Не забудьте пом'янути
Незлим тихим словом.

Т. Г. Шевченко

Тарас Шевченко як явище велике й вічне - невичерпний і нескінчений. Волею історії він ототожнений з Україною і разом з  її буттям продовжується нею, вбираючи в себе нові дні і новий досвід народу, відзиваючись на нові болі й думи, стаючи до нових скрижалів долі. Ми щиро захоплюємося його громадянською принциповістю, почуттям соціальної і національної справедливості, відданістю правді і свободі. Шевченко був відданим сином поневоленого народу і прагнув його визволення. Ніколи і ні в чому не підносив Шевченко свій народ над іншими, взагалі не шукав у ньому рис, які були б властиві лише йому і більш нікому. Він був не націоналістом чи інтернаціоналістом, а просто Людиною в родовому значенні цього слова. Протягом небагатьох років творчості Шевченко пройшов великий і складний шлях розвитку. Його поезія багатогранна і часом навіть суперечлива, та це неминучі суперечності інтелектуальних і духовних шукань. Водночас Шевченко дивовижно цілісний і послідовний, основу його єства складають ті сокровенні думи, які проходять крізь усю його творчість поета, прозаїка, художника. Давши людству краще з українського, він водночас дав Україні краще із уселюдського – в самому рівні та якості своєї думки, свого слова.

 

Твори Т. Г. Шевченка

Шевченко Тарас. Кобзар / Тарас Шевченко. - К. : Веселка, 1998. - 485 с. - ISBN 966-01-0030-2.

З поміж безлічі книг, з якими має справу історія світової літератури, поодиноко виділяються ті, що ввібрали в себе науку віків і мають для народу значення заповітне. До таких належить "Кобзар", книга, яку народ український поставив на перше місце серед успадкованих з минулого національних духовних скарбів. У "Кобзарі" поет висловив насамперед самого себе, свою особистість: від першого й до останнього рядка книга виповнена індивідуальним поетовим почуттям. Усе в цих поезіях своє, особисто шевченківське. Індивідуально забарвлене. Розглядаючи поетику "Кобзаря", дослідники неодмінно підкреслюють її простоту, ясність, органічний зв’язок з народною пісенною творчістю.

Шевченко Тарас. Поеми: для ст. шк. вiку / Тарас Шевченко ; iлюстр. О. Iвахненка ; оформ. В. Юрчишина. - К. : Веселка, 1984. - 198 с. : iлюстр.

Вершинні досягнення творчості Т. Шевченка не можна осягнути й зрозуміти без поем. У цій книжці вміщено поеми, об’єднані спільним мотивом жіночої долі: "Катерина", "Наймичка", "Марія", "Княжна". Образ  жінки - страдниці наскрізно проходить через усю творчість Тараса Шевченка. Породжені кріпосницькими порядками "всі лиха, всі зла" найбільшим тягарем лягали на плечі жінки, становище якої нічим, фактично, не відрізнялося від становища безправної рабині. Особливо тяжкої моральної кривди зазнавала вона від панської сваволі і розпусти. Зустрічаючись на кожному кроці з подібними картинами, поет закипав гнівом і брався за перо, щоб осудити кривдників. Водночас він поетизував ніжні почуття дівочої і материнської любові. Це була мужня й послідовна боротьба Шевченка з тими темними, деспотичними силами, які спричинялися до страждання, а то й загибелі натур благородних, чесних, чистих у своїх помислах і ділах.

Шевченко Тарас. Поезії. У двох томах. Т. 1 / Тарас Шевченко ; худож. О. Iвахненко. – К. : Веселка, 1988. – 262 с. : ілюстр. - ISBN 5-301-00131-0.

В збірник увійшли найвідоміші поезії Т. Шевченка: "Гайдамаки", "Сон", "Кавказ" та ін. "Гайдамаки" - великий ліро-епічний твір про героїчне минуле українського народу. В основу сюжету покладено події гайдамацького повстання 1768 року, відомого під назвою Коліївщина. Головний герой поеми "Гайдамаки" - народ. "Сон" - ліричний памфлет, перший твір політичної сатири в новій українській літературі. В цьому творі порушено проблему протистояння Духа істини і Духа зла. Поема "Кавказ" прославляє не тільки і не стільки горян, а всі народи – правдоборці. "Сон" - се велике оскарження "темного царства" за всі теперішні й минувши кривди України... Натомість "Кавказ" побудований вже на ширшій, можна сказати, загальнолюдській основі. Всяка боротьба за волю, всяке змагання проти "темного царства"… зі становища загальнолюдського, се може, найкраще свідоцтво могутнього, широко людського почуття нашого поета.

Шевченко Тарас. Зiбрання творiв у шести томах: Вид., автент. 1-6 томам «Повного зiбрання творiв у дванадцяти томах». Т. 1. Поезiя. 1837-1847 / Тарас Шевченко ; Нац. Акад. Наук України. – К. : Наук. Думка, 2003. – 782 с. – ISBN 966-00-0712-4.

Шевченкова поезія давно стала найважливішим і нетлінним складником духовного єства українського народу. Це видання становить повне зібрання творів Тараса Шевченка і містить усю відому сьогодні його літературну та образотворчу спадщину: поетичні, драматичні та прозові твори, щоденник, автобіографію, статті, археологічні нотатки, записи народної творчості, листи, ділові папери, малярські та графічні твори Шевченка-художника. До видання входять також творчі заготовки та підготовчі матеріали до нездійснених літературних та мистецьких творів Шевченка: плани, етюди, ескізи, начерки тощо. Вперше введено до видання власницькі та дарчі написи поета на книжках, малюнках, офортах, фотографіях; документи, складені Шевченком (писані його рукою) чи за його участю.

Шевченко Тарас. Кобзар / Тарас Шевченко. - К. : Наук. думка, 1997. - 368 с. – (Бібліотека школяра). - ISBN 966-00-0116-9.

"Кобзар" належить до найволелюбніших книг усіх часів, він наскрізь напоєний прагненням свободи, передчуттям її неминучості. Поезії "Кобзаря" пронизані вірою в незнищенність людини, вірою в те, що людина ніколи не змириться з безправством, рабство вона ніколи не прийме за норму існування. При характеристиці "Кобзаря" слушно наголошується на глибокій народності цієї унікальної книги. "Кобзар" не став і ніколи не стане книгою архаїчною. Це книга, без якої й сьогодні наше духовне життя було б неповним, книга ця – з тих, що їх адресовано кожному поколінню.

Література про Т. Г. Шевченка

Чанiн С. В. Великий рiд великої людини: науково-популяр. нарис про Т. Г. Шевченка та його родовiд / С. В. Чанiн. - К. : Елiбре, 2008. - 159 с. : iлюстр. - ISBN 978-966-96925-1-1.

У цій книзі, використовуючи документальні та мемуарні джерела автор спробував відстежити  поворотні моменти долі українського класика, прагнув виявити, наскільки це було можливо, маловивчені лінії двоюрідних родичів поета і тим самим доповнити вже наявні дані генеалогічних досліджень. У другій частині книги представлено історичне дослідження про рідного брата Т. Г. Шевченка - Омеляна, переведеному в херсонський маєток В. В. Енгельгарда близько 1820 року. Показані долі людей, які належать до роду Омеляна Івановича Шевченка.

Вiчний як народ: Сторiнки до бiогр. Т. Г. Шевченка / [авт.-упоряд. О. I. Руденко, Н. Б. Петренко]. - К. : Либiдь, 1998. - 271 с. : ілюстр. - ISBN 966-06-0051-8.

Ця книга має неабиякі принади: продумана структура, багатий фактичний матеріал, ефектна ілюстративність. До кожного розділу дається стисла й змістовна характеристика відповідних етапів життя і творчості Тараса Шевченка, головних мотивів його поезії, прози, малярства. Це свого роду "увертюра", а далі тема кожного розділу розгортається в мозаїці ілюстрацій, цитат з самого Шевченка та з досліджень і відгуків про нього письменників,  критиків, вчених – його сучасників і сучасників наших.

Зайцев Павло. Життя Тараса Шевченка / Павло Зайцев ; Наук. т-во iм. Шевченка. - 2-ге вид. - К. : Обереги, 2004. - 477 с. : iлюстр. - (Бібліотека українського раритету). - ISBN 966-513-061-7.

Книга професора Павла Зайцева "Життя Тараса Шевченка" є плодом багаторічної праці. Послідовне, крок за кроком, дослідження біографії Шевченка в найтіснішому зв’язку з його творами в праці професора П. Зайцева розкриває цікавіший, найповніший образ поета, ніж той, що до нього звикли раніше. Втілюючи багатство всього дотеперішнього вільного дослідження біографії Тараса Шевченка, ця книга становить явище великої ваги не лише в українському літературознавстві, а й в історії української культури взагалі. Написана з пієтетом патріота і глибокою любов’ю до поета, дослідженню життя і творів якого Павло Зайцев присвятив усю свою довгорічну діяльність ученого, ця книга дає зразок справді вільного, неупередженого, об’єктивного вивчення.

Грабович Григорій. Поет як мiфотворець: Семантика символiв у творчостi Тараса Шевченка / пер. з англ. С. Павличко. - 2-е випр. й авториз. - К. : Критика, 1998. - 206 с. - ISBN 5-7702-0818-Х.

В цій книзі автор розглядає питання міфологічного мислення Т. Шевченка. Він наполягає на тому, що міф становить фундаментальний код Шевченкової поезії і що його структури є однією з двох найглибших і найповніших детермінант Шевченкового символізму. Отже, вивчивши міфологічне мислення поета, можна знайти відповіді на різноманітні важливі й досі не порушувані питання, наприклад, про відношення його української поезії до його ж таки російської прози, про його істинну оцінку козацького минулого, про його розуміння історії і, найконкретніше, про очевидну зашифрованість його останніх віршів.

"Я дуже щиро Вас люблю...": Шевченко у розповiдях сучасникiв / [упоряд. О. В. Ковалевський]. - Х. : Прапор, 2004. - 352 с. - ISBN 966-7880-86-9.

Основою збірника стала повість княжни В. М. Репніної про Т. Шевченка, з яким вона познайомилася в своєму родовому маєтку в 1843 році. Почуття, яке спалахнуло у неї до поета, розкрило її літературний дар. Повість "Безмовна любов" стала першим твором про Шевченка, а княжна Репніна була першою, хто назвав тоді ще тридцятилітнього поета генієм. Крім повісті, в книгу включено лист В. М. Репніної до Шарля Ейнара, який за естетичними і стильовими особливостями є самостійним епістолярно–художнім твором, також цілком присвяченим висвітленню постаті Шевченка. Доповнює збірник цілий масив спогадів сучасників Шевченка про нього, серед яких відомі імена – П. Куліш, М. Костомаров, І. Тургенєв, М. Лєсков, багато інших.

 

 

Friday, 28.02.2014 12:39 Вік: 11 Років